علائم ترافیكی و اهمیت آنها

با افزایش روز افزون جمعیت و گسترش زندگی شهری و تبادل كالا و تجارت ، ساخت وسایل نقلیه ی مختلف و راه ها  گسترش روز افزونی پیدا كرده است و استفاده از آنها جزء ضروریات جدایی ناپذیر زندگی بشر شده است به طوری كه زندگی بدون وسیله ی نقلیه و راه های ارتباطی قابل تصور نیست .

طبیعی است كه اگر در استفاده از وسایل نقلیه و راه ها،قوانینی وجود نداشته باشد. هرج و مرج خیابانهای درون شهری و جاده های برون شهری را فرا می گیرد و موجب بروز مشكلات و حوادث جانی و مالی فراوانی می شود. و عملا استفاده از معابر غیر ممكن می شود. لذا باید قوانین و استاندارد های مشخصی وجود داشته باشد تا ایجاد نظم كند و به راحتی و سهولت بتوان از راه ها و مسیر ها استفاده نمود. یكی از این قوانین ، استفاده از تابلوها و علائم ترافیكی می باشد.

علائم ترافیكی

علائم ترافیكی چیست ؟

علائم راهنمایی و رانندگی،تابلوهای ترافیكی و یا نشان های جاده ای نماد هایی هستند كه به وسیله ی آنها یك سری استاندارد ها و قوانین جهت استفاده از معابر و ایجاد نظم و امنیت راه ها و مسیر ها اجرا می شود. این علائم كه بین المللی بوده و تقریبا در تمام نقاط جهان یكسان می باشد باعث سهولت در تردد و حفظ جان و مال افراد می شود . با رعایت این قوانین شاهد تصادفات كمتر و نظم بیشتر خواهیم بود و استفاده از راه ها و جاده ها برای ما لذت بخش خواهد شد.

این تابلوها از یك قانون جهانی پیروی می كند تا شما بتوانید در كشور های مختلف با استفاده از زبان این تابلوها از موارد بازدارنده ، هشدار دهنده و اطلاعاتی باخبر شوید و از رانندگی لذت ببرید.

طبقه بندی تابلوهای ترافیكی

باتوجه به تنوع زیاد علائم و تابلوهای ترافیكی ، این تابلوها به سه دسته ی كلی تقسیم می شوند. كه هر كدام پیام و زبان مخصوص خود را دارد.

 • علائم ترافیكی باز دارنده و حكم كننده

این علائم راهنمایی و رانندگی همان طور كه از اسم آنها پیداست بازدارنده و حكم كننده هستند یعنی ما را از انجام بعضی كارها در حین رانندگی باز می دارند و ما نباید به هیچ عنوان آن كارها را انجام دهیم . مانند تابلوهای ورود ممنوع ، كه به ما حكم می كند كه نباید وارد این خیابان شویم و یا تابلوهای گردش به راست یا چپ ممنوع ، این تابلوها نیز ما را از گردش و پیچیدن به چپ و راست باز می دارد.و …

 • علائم ترافیكی خطر ( اخطاری )

برخی دیگر از تابلوهای ترافیكی به ما اخطار می دهند . یعنی ما را از وجود موانع خطرناك و یا از محدودیتی كه باعث ایجاد خطرات و مشكلاتی می شود ، آگاه می سازد. مانند تابلوی ریزش كوه ، این تابلو به ما اخطار می دهد كه در این قسمت ممكن است كوه ریزش كند لذ ا باید احتیاط كرد و حداقل از توقف و اتراق در آن نقطه جهت استراحت و تفریح خودداری نمود. یا تابلوی تقاطع راه با خط راه آهن بدون حفاظ ، برخی از مسیر های راه آهن با جاده ها تقاطع دارد و هیچ گونه حفاظ نیز وجود ندارد و شما ممكن در اثر عدم اطلاع از این موضوع به داخل خط راه آهن بروید و باعث ایجاد خطرات جبران ناپذیر شوید ، ولی با دیدن این تابلو شما متوجه خطر می شوید و احتیاط لازم را انجام می دهید.

 • علائم ترافیكی اخباری ( اطلاعاتی )

این تابلوها ، همانطور كه مشخص است به ما اطلاعاتی را ارائه می كنند . مثلا تابلویی كه عكس قاشق و چنگال دارد به ما خبر می دهد كه در نزدیكی شما یك رستوران وجود دارد ویا تابلوی پمپ بنزین مشخص كننده ی وجود یك پمپ بنزین در نزدیكی ما می باشد. و…

محل استفاده ی علائم ترافیكی

 • خیابان های درون شهری
 • بزرگراه ها
 • جاده ها
 • پاركینگ ها ، در پاركینگ های عمومی و شلوغ مانند بیمارستان ها و یا فروشگاه ها كه تردد ماشین زیاد می باشد.
 • انبار های بزرگ و كارخانجات و محیط های بزرگ كاری مانند گمركات

خصوصیات و ویژگیهای تابلوی ترافیكی چیست؟

تابلوهای ترافیكی با توجه به اهمیتی كه دارند باید دارای یك سری خصوصیاتی باشند تا بتوانند آن نقشی را كه دارند را به نحو احسن پیاده كنند و اثر خود را بگذارند. از جمله ی این موارد می توان به موارد زیر اشاره كرد.

 1. مقاوم در برابر عوامل جوی : از آنجایی كه این تابلوها در فضای باز و در برابر عوامل مختلف جوی اعم از سرما ، گرما ، برف و باران و نور خورشید قرار دارند ، باید جنس و كیفیت آنها طوری باشد كه در برابر این عوامل ، كارایی خود را از دست ندهند.
 2. ابعاد و اندازه های مناسب : اندازه و ابعاد تابلوها و نوشته های آنها باید به گونه ای باشد كه با نوع راه و سرعت وسایل نقلیه در آن مسیر مطابقت داشته باشد . به طوری كه راننده بتواند زمانی كه از سرعت مجاز برخوردار است ، به راحتی آن تابلو را در زمان معین بخواند .
 3. قابلیت دید در شب : رانندگی و استفاده از مسیر ها 24 ساعته می باشد لذا این تابلوها باید به گونه ای طراحی شوند كه در شب نیز مانند روز ، راننده بتواند به راحتی تابلو را دیده و بخواند.
 4. استفاده از علائم و زبان بین المللی : بسیار مهم است كه در ساخت تابلوهای ترافیكی از زبان واحد و بین المللی استفاده شود تا رانندگان دیگر كشور ها كه در قالب توریست و یا … در كشور های دیگر تردد دارند از این علائم به درستی و سادگی استفاده كنند.

چه نكاتی باید هنگام نصب علائم ترافیكی  رعایت شود؟

در مورد نصب تابلوهای راهنمایی و رانندگی باید به چهار نكته ی اساسی توجه نمود.

 • ارتفاع تابلوی ترافیكی از زمین

تابلوها ی ترافیكی حداقل باید 150 سانتی متر از بلند ترین نقطه ی جاده ، بالاتر باشد. اگر در معابر درون شهری و در پیاده رو نصب می شود باید به دلیل ایمنی در تردد افراد پیاده ، این ارتفاع 210 تا 240 سانتی متر باشد. در داخل شهرها و بزرگراه ها به دلیل وجود درختان و ساختمان ها ممكن است  این تابلوها به خوبی دیده نشوند لذا می توانند در این نقاط،تابلوها در وسط و در بالای سر قرار بگیرد.

 • جهت نصب تابلوی ترافیكی

تابلوها باید در جهتی نصب شوند كه كمترین انعكاس نور را داشته باشند تا موجب آزار و اذیت راننده نشوند. معمولا این تابلوها باید عمود بر جهت حركت و ترافیك نصب شوند. البته در این خصوص نیز استثناء وجود دارد از جمله تابلوی پارك ممنوع كه در جهت موازی با پیاده رو و در جهت ترافیك نصب می شود.

 • نحوه ی قرار گرفتن تابلوی ترافیكی نسبت به سواره رو

در جاده های برون شهری و بزرگراه ها تابلوها باید طوری نصب شوند كه فاصله ی آنها از آسفالت حداقل 120 سانت باشد . اگر جاده ،شانه ی آسفالت شده داشته باشد این فاصله باید 75 سانت از اول شانه ی جاده باشد.

 • محل نصب تابلوی ترافیكی

محل نصب تابلوها بستگی به نوع راه و سرعت مجاز وسایل نقلیه در آن راه را دارد . این تابلوها باید به گونه ای نصب شوند كه از راه دور دیده شود و هنگامی كه راننده با سرعت مجاز در حركت است بتواند با زاویه ی 10 درجه تابلو را ببیند و به محض اینكه این زاویه از 10 درجه بیشتر شد ، راننده باید تابلو را خوانده باشد.

رانندگان عادت دارند كه تابلوها بیشتر در سمت راست جاده باشد. ولی در راه هایی كه از وسط جداكننده دارد، وجود این تابلوها در سمت چپ می تواند بسیار كار ساز باشد. در زیر گذر ها نیز باید این تابلوها در وسط و در بالا ی سر قرار می گیرد.

 

محل نصب تابلوی ترافیكی

سخن پایانی

پر واضح است كه قوانین وضع شده در هر موضوعی برای ایجاد نظم ، آرامش و امنیت مردم می باشد.از جمله ی این قوانین ، قوانین علائم ترافیكی می باشد كه با رعایت آنها می توانیم نظم و امنیت و راحتی را به یكدیگر هدیه بدهیم.

4.7/5 - (45 امتیاز)