رمپ و انواع ترمز رمپ

در دنیای امروز، انسان و ماشین در هم تنیده شده اند و تصور انسان و زندگی بدون ماشین آلات غیر ممكن است . بشر برای تردد و رفت و آمد خود وسایل نقلیه ی مختلفی را اختراع كرده و ساخته است . ماشین ، موتور ، دوچرخه ، ویلچر و … كه هر كدام در جای خود كارایی بسیار مهمی دارد .

سوال اینجاست كه آیا وجود ماشین آلات مختلف بدون ایجاد راه و مسیر مناسب و استاندارد ، كارایی دارد و قابل استفاده هستند ؟ قطعا جواب منفی است . ساختن راه و مسیر مناسب و وسایل نقلیه مكمل یكدیگر هستند و وجود یكی بدون دیگری ، بی معنی می باشد.

حال ! یكی از این مسیر های تردد كه در دنیای امروز بسیار پر كاربرد بوده و حائز اهمیت است ، رمپ ها می باشد.

ترمز رمپ ، صفحات ضد لغزش

رمپ چیست ؟

رمپ یا شیب راهه ، مسیری است شیب دار كه دو سطح با تراز های مختلف را به هم وصل می كند .  رمپ ها ، به عرض ( پهنا ) و شیب آن شناخته می شوند. ما رمپ ها را بیشتر به جهت عبور و مرور ماشین ها می شناسیم در صورتی كه ساخت رمپ مخصوص تردد انسان ها بسیار زیاد بوده و از اهمیت فوق العاده ای برخوردار می باشد.

ساخت هر كدام از این رمپ ها ( مخصوص ماشین و یا انسان ) برای خود استاندارد هایی دارد كه طبق آن باید ساخته شده تا بیشترین امنیت و آسایش را برای ما داشته باشد. به عنوان مثال عرض ( پهنا ) رمپ های ماشین رو ، اگر یك طرفه باشد باید حداقل 5/3 باشد و اگر درمپ برای رفت و برگشت باشد ( دو طرفه ) حداقل عرض آن باید 5 متر ساخته شود.

انواع رمپ

همانطور كه می دانید در زندگی شهری و ماشینی باید راه ها و مسیر ها طوری ساخته شوند كه همه ی افراد آن جامعه بتوانند به طور یكسان از امكانات استفاده كنند . چه انسان های سالم و چه افراد روشندل و یا افرادی كه با ویلچر تردد می كنند همه و همه باید از رفاه یكسان برخوردار باشند و بتوانند فعالیت روز مره ی خود را به راحتی انجام دهند. لذا ساخت رمپ ها با كاربرد های مختلف بسیار مهم است.

 • رمپ آدم رو

این رمپ ها برای تردد افراد مختلف كه ممكن است تردد از پله برای آنها سخت باشد مانند كودكان ، افراد سالمند ، افراد روشندل و… ساخته می شود. اغلب این رمپ ها در فضای باز ساخته می شود لذا باید از مصالحی ساخته شود كه لغزنده  نبوده و موجب لیز خوردن افراد مخصوصا در فصول سرد سال نشود. شیب این رمپ ها حد اكثر 12.5 درصد می باشد.

 • رمپ معلولین

این رمپ ها ویژه ی افراد معلول كه از ویلچر استفاده می كنند ساخته می شود و برای تردد آسان ، شیب آنها حداكثر 8 درصد می باشد.

 • رمپ ماشین رو

این رمپ ها با شیب حداكثر 15 درصد ساخته می شود و برای ایجاد مقاومت بالا و تحمل فشار زیاد ، از جنس بتن و یا بتن مسلح ساخته می شود.

ویژگی و استاندارد های رمپ ها

همانطور كه گفتیم رمپ ها با كاربری های مختلف ساخته می شوند و هر كاربری استانداردها و دستورالعمل های مخصوص خود رادارد.

رمپ آدم رو

 1. حد اقل عرض آن باید 120 سانت باشد
 2. حد اكثر شیب تا طول 3 متر ، 8 درصد می باشد.
 3. در دو طرف رمپ ، نرده اجرا شود
 4. این نرده ها از بالا و پایین رمپ باید حداقل 30 سانت بلند تر باشد
 5. كف رمپ باید طوری ساخته شود كه لغزنده نباشد.

رمپ ماشین رو

 1. حد اكثر شیب باید 15 درصد باشد.
 2. اگر رمپ یك طرفه باشد عرض آن حداقل 3.5 متر می باشد.
 3. اگر رمپ دو طرفه باشد عرض آن باید حد اقل 5 متر باشد.
 4. ورودی پاركینگ ها برای جلوگیری از سر گیر شدن باید حداقل ارتفاع 180 سانتی متر باشد.

همچنین مطالعه کنید >>>>> بهترین کفپوش اپوکسی صنعتی ، تجاری ، مسکونی و کاربردهای آن

اهمیت رمپ ها چیست ؟

با توجه به افزایش جمعیت و تولید روز افزون ماشین ها و كمبود در فضاهای درون شهری ، ساخت پاركینگ های طبقاتی بسیار حائز اهمیت می باشد به طوری كه اگر این پاركینگ ها ساخته نشود عملا فضای خیابان ها مملو از ماشین شده و قفل می شود و تردد در آنها غیر ممكن.! اما طبقات این پاركینگ های را چه چیزی به هم وصل می كند . رمپ ها! شما باوجود رمپ ها می توانید به راحتی در این فضاها بالا و پایین بروید .

در پل های هوایی از عرض خیابان با دوچرخه و موتور عبور كنید. افراد سالمند و معلول می توانند از فروشگاه ها ، بیمارستان ها و مراكز دولتی به راحتی استفاده كنند و كارهای روز مره ی خود را انجام دهند. اما نكته ی مهمی كه استفاده از رمپ ها را برای ما آسان و ایمن می كند عدم لغزندگی آن ها می باشد. لذا برای جلوگیری از بروز  هر گونه خطری باید این ایمنی را تامین كرد .

استفاده از ترمز های رمپ ها یكی از مطمئن ترین راه ها برای ایجاد امنیت در رمپ ها می باشد.

ترمز رمپ چیست ؟

وجود رمپ ها با زندگی ما انسان ها عجین شده و جزء ضروریات در ساختمان سازی ها می باشد. در درجه ی اول باید این رمپ ها از مصالحی ساخته شوند كه در هنگام تردد ماشین ها و یا انسان ها لغزندگی به وجود نیاید . اما ممكن است كه این كار به خوبی صورت نگیرد و یا پس از گذشت چند سال و بر اثر اصطكاك  ، سطح رمپ ها لغزنده شده و كارایی خود را از دست بدهندو تخریب و اجرای مجدد رمپ ها نیز غیر ممكن بوده و مقرون به صرفه نمی باشد. لذا بهترین كار استفاده از ترمز رمپ می باشد. ترمز رمپ ها دارای سطحی زبر و برجسته بوده و در هنگامی كه از آنها استفاده می گردد ماشین و یا انسان ها بر روی آن نمی لغزند.

ما می توانیم  با حد اقل هزینه و زمان ترمز ها را نصب كرده و از مزایای آن ها لذت ببریم.

انواع ترمز رمپ

ترمز رمپ ها از نظر جنس انواع مختلفی دارد . با توجه به محل استفاده و نوع كاربری رمپ می توانیم از ترمز های لاستیكی ، گالولنیزه و یا آلومینیومی استفاده كنیم.

ترمز های لاستیكی : این ترمز ها از جنس لاستیك می باشد . از این نوع ترمز به دلیل اینكه نسبت به نوع فلزی آن مقاومت و طول عمر كمتری دارد و تحمل بار زیاد را ندارد می توانیم در رمپ های آدم رو و ویلچر رو استفاده كنیم . این ترمز ها اصطكاك و چسبندگی زیادی را ایجاد می كنند .لذا استفاده از آنها در فضای باز می تواند بسیار مناسب باشد.

ترمز های فلزی : این نوع ترمز ها دارای مقاومت زیادی می باشد لذا بهترین گزینه برای رمپ های ماشین رو است. عمر این ترمز ها زیاد بوده و به دلیل جنس آن مقاومت زیادی دارد و فشار زیادی را می تواند تحمل كند.

انواع ترمز رمپ

ویژگی های ترمز رمپ

 • تحمل بالا : ترمز های رمپ به دلیل نوع كاربری باید تحمل زیادی را در برابر فشار و بار وارده را داشته باشد.
 • نصب و تعویض آسان : ترمزها به راحتی نصب شده و در صورت خرابی ، بدون آسیب دیدن زیر ساخت رمپ ها قابل تعویض می باشند.
 • اجرا بر روی سطوح با جنس ها مختلف : ترمزها بر روی بتن ، سنگ ، موزاییك و… به راحتی نصب شده و قابل اجرا می باشد.
 • مقاوم در برابر عوامل جوی : ترمزها در برابر نور خورشید ، گرما ، سرما و… مقلاوم بوده و كارایی خود را از دست نمی دهد.

کاربردهای ترمز رمپ

ترمز های رمپ كاربرد وسیعی دارند. از جمله رمپ های ماشین رو ، رمپ های آدم رو ، ورودی ادارات ، ورودی بیمارستان ها ، فروشگاه ها ، فرودگاه ، انبار های بزرگ ، پاركینگ های عمومی و غیر عمومی ، شیب های پیاده روها و …

كلام آخر

استفاده از ترمز ها می تواند از بروز بسیاری از خسارات جانی و مالی جلوگیری كند. لذا ما می توانیم با صرف هزینه ی كم از بروز هزینه های زیاد و جبران ناپذیر جلوگیری كنیم.

4.5/5 - (19 امتیاز)